skip navigation

Thanksgiving Week Tournament Previews

By Georgia Grappler, 11/22/20, 5:15AM AKST

Share

Tournaments and match-ups to keep an eye on this upcoming week

With the first official match day being Monday Nov 23rd, there are several tournaments taking place this week.

Check back often as this post will be updated as the week progresses.

Coaches, if you want your event included on the weekly previews, please send me your event information with date, teams entered, and format.  Better yet, run your event on Trackwrestling or FloArena.

Scheduled Tournaments

Tuesday November 24th
Dawson Duals- Dawson Co HS
Spartan Scramble- GAC
West Forsyth Duals- West Forsyth HS
ALX Duals- Alexander HS
Hillgrove Duals- Hillgrove HS
Turkey Duals- South Effingham HS
Grapple on the Gridiron- Valdosta HS (Trackwrestling)
Lambert Varsity Roundup- Lambert HS (Trackwrestling)
Tomahawk Tussle- East Coweta HS (Trackwrestling)

Wednesday November 25th
Titan Scramble- North Oconee HS
Frida's Varsity Duals- Grayson HS

Saturday November 28th
Walnut Grove Duals- Walnut Grove HS
Archer Invitational- Archer HS

 

Tomahawk Tussle

Teams:
Carrollton
Collins Hill
Eagles Landing
East Coweta
Hampton
Heard Co
Newnan
Ola
Rockmart

106
7A #5 Mason Hillegas- Newnan
7A William Gilbert- Collins Hill

113
7A #8 Conner Marsh- Newnan
4A Mustapha Jallow- Hampton

120
3A #2 Izaeah Beavers- Rockmart
7A Connor Cameron- East Coweta
5A #7 Eric Fuqua- Eagles Landing
Amani Jones- Ola (Fargo National Champ)
7A #3 Michael Medrala- Collins Hill

126
3A #3 Gunner Chambers- Rockmart
7A #6 Christian Gordon- East Coweta
5A #3 Gavin Hayes- Ola
7A #4 Jonathan Oviedo- Collins Hill
7A Marlin Wortham- Newnan

132
5A #3 Reese Jones- Ola
5A #2 Conner Kimbrough- Ola

138
7A Malik Dyer- Newnan
5A #6 Elijah Langoni- Ola

145
6A Nate Butler- Carrollton
7A Camden Key- East Coweta
7A Brennon Linenger- East Coweta
4A #8 Jaydn Tallman- Hampton
3A #5 Hunter Wilson- Rockmart

152
5A #2 Sam Harris- Ola
4A Joey Kimbrough- Hampton
6A Scott Loftin- Carrollton

160
7A #8 Jaxon Garner- East Coweta
4A #6 Hunter Hensley- Hampton

170
5A #5 Ayden Hecht- Ola
4A Michael Bailey- Hampton

182
5A #6 Chris Newman- Ola
4A #7 Reid Smith- Hampton

285
7A #9 Paul Carroll- Newnan
3A #4 Jase Davis- ROckmart
 

Grapple on the Gridiron

Teams:
Brunswick
Colquitt
Crisp Co
Heritage, Catoosa
Lee Co
Lowndes Co
Thomas Co Central
Tift Co
Union Grove
Valdosta
Veteran's
West Laurens

106
6A #6 Riley Brewer- Lee Co
7A Hunter McCullough- Lowndes
6A #10 John Nelson- Valdosta
4A #5 Tate Thomas- Heritage, Catoosa
4A Kevin Vo- West Laurens

113
7A #9 Caleb Barber- Tift Co
6A #2 Trent Burke- Brunswick
5A #5 Keshu Kahara- Union Grove
7A Ethan McCullogh- Lowndes

120
4A Landon Albright- Heritage, Catoosa
5A #8 Dalton Clinton- Union Grove
7A Gabriel Freeman- Colquitt
5A #9 Damien Johnson- Veterans
6A #5 Darrell Rochester- Valdosta

126
7A #3 Tyson McCullough- Lowndes
6A #5 Drake McMinn- Lee Co
7A #5 Ethan Sellars- Colquitt Co

132
6A Dallas Brewer- Lee Co
6A #4 Peter McKinney- Brunswick
6A #10 John Walsh- Valdosta

138
6A #7 Viekko Bailey- Lee Co
7A #6 Ethan Gilbert- Lowndes
5A Garren Groover- Union Grove

145
4A #1 David Burgess- Thomas Co Central
7A Matthew Frech- Lowndes
7A #10 Quay Goldsborough- Tift Co
6A Justin Gregory- Lee Co
6A #3 Tyler Lamon- Valdosta
7A Nathaniel Taylor- Colquitt Co

152
6A #6 Jeremiah Dawson- Brunswick
7A #1 Jeremy Paradice- Colquitt Co
4A #8 Jake Shepard- West Laurens
4A #5 Mike Stokes- Heritage, Catoosa
6A #3 Tanner Vorse- Veterans

160
7A Michael Bledsoe- Colquitt Co
5A #5 Devin Fairley- Union Grove
7A #3 Canyon Hebb- Lowndes
6A Titus Washington- Brunswick

170
5A Tarisn Fordyce- Veterans
5A Nick Owens- Union Grove
6A #7 Cedric Stewart- Valdosta

195
6A #5 Josh McCutchen
5A #2 Alexander Troy- Union Grove

220
7A #5 James Bledsoe- Colquitt Co
5A Levi Roe- Union Grove

285
6A #6 William Abbot- Brunswick
7A Alex Cardenas- Lowndes
4A #1 Chase Horne- West Laurens



 

 

Lambert Varsity Round Up

Teams:
Berkmar
Blessed Trinity
Lambert
North Gwinnett
Pickens
Walton
Woodward Academy

West Forsyth Duals

Denmark
East Hall
Forsyth Central
Lassiter
Mt. Pisgah
Roswell
South Forsyth
West Forsyth

Hillgrove Duals

Central Carroll
Dade Co
Harris Co
Hillgrove
McEachern
North Paulding
Northgate
Northwest Whitfield

|