skip navigation

State Prelim Brackets

By Georgia Grappler, 01/17/21, 10:45AM AKST

Share

This is how the State Quads are shaping up

As we get results we will fill in the brackets.

If you have results that we are missing, please email us at http://Georgiagrappler1@gmail.com

The GHSA will release Official Brackets on Tuesday, you can find those brackets here

Class 1A

@ Screven Co
3-1 Screven Co vs 2-4 NONE
4-3 ELCA vs 1-2 Schley Co
Predicted Winner: Screven Co

SCREVEN CO ADVANCES

@ Landmark Christian
5-1 Landmark Christian vs 8-4 Towns Co
6-3 Holy Innocents vs 7-2 Armuchee
Predicted Winner:  Holy Innocents
* The match between HI and Armuchee will be a good match, and I see the winner of that dual as the team that advances.

LANDMARK CHRISTIAN ADVANCES

@ Commerce
8-1 Commerce vs 5-4 Bowdon
7-3 Gordon Lee vs 6-2 Wesleyan
Predicted Winner: Commerce
Wesleyan is a very strong team, that will be left on the outside looking in.

COMMERCE ADVANCES

@ Irwin Co
2-1 Irwin Co vs 3-4 Treutlan
1-3 Crawford Co vs 4-2 Strong Rock
Predicted Winner: Irwin Co

IRWIN CO ADVANCES

@ Trion
7-1 Trion vs 6-4 Fellowship Christian
8-3 Athens Christian vs 5-2 Mt. Zion, Carroll
Predicted Winner: Trion

TRION ADVANCES

@ St Anne Pacelli
1-1 St Anne Pacelli vs 4-4 Mt. de Sales
2-3 Charlton Co vs 3-2 Montgomery Co
Predicted Winner: Montgomery Co

ST ANNE PACELLI ADVANCES

@ Social Circle
4-1 Social Circle vs 1-4 Marion Co
3-3 Dublin vs 2-2 Turner Co
Predicted Winner: Social Circle

SOCIAL CIRCLE ADVANCES

@ Mt Pisgah
6-1 Mt Pisgah vs 7-4 Darlington
5-3 Whitfield Academy vs 8-2 Washington Wilkes
Predicted Winner: Mt. Pisgah

MT PISGAH ADVANCES

Class 2A

@ Lamar Co
3-1 Lamar Co vs 2-4 Swainsboro
4-3 Temple vs 1-2 Dodge Co
Predicted Winner: Lamar Co

LAMAR CO ADVANCES

@ Oglethorpe Co
5-1 Oglethorpe Co vs 8-4 Rabun Co
6-3 BT Washington vs 7-2 Model
Predicted Winner: Oglethorpe Co

OGLETHORPE CO ADVANCES

@ Banks Co
8-1 Banks Co vs 5-4 Westside, Augusta
7-3 Pepperell vs 6-2 Pace Academy 
Predicted Winner: Banks Co
* Banks Co vs Pepperell will be a great Dual to determine who moves on to the State Finals at Lamar Co HS

BANKS CO ADVANCES

@ Vidalia
2-1 Vidalia vs 3-4 Southwest, Macon
1-3 Berrien vs 4-2 Bremen
Predicted Winner: Bremen

VIDALIA ADVANCES

@ Dade Co
7-1 Dade Co vs 6-4 NONE
8-3 Union Co vs 5-2 Elbert Co
Predicted Winner: Elbert Co
* The match between Dade Co and Elbert will be the best dual match in 2A over the weekend.

DADE CO ADVANCES

@ Cook Co
1-1 Cook Co vs 4-4 Callaway
2-3 East Laurens vs 3-2 Monticello
Predicted Winner: Cook Co

EAST LAURENS ADVANCES

@ Haralson Co
4-1 Haralson Co vs 1-4 NONE
3-3 Putnam Co vs 2-2 Toombs Co
Predicted Winner: Haralson Co

TOOMBS CO ADVANCES

@ Lovett
6-1 Lovett vs 7-4 Coosa
5-3 Glenn Hills vs 8-2 Fannin Co
Predicted Winner:  Fannin Co
* Another Great Dual to determine the Final 8. Lovett is strong in the light middle weights and Fannin is strong in the upper middle weights.  The key here could be who comes out on top in the matches at 106-126.

LOVETT ADVANCES

Class 3A

@ Harlem
3-1 Harlem vs 2-4 Jackson
4-3 Greater Atlanta Christian vs 1-2 Brantley Co
Predicted Winner: Harlem
* I could definitely see the winner of GAC and Brantley Co as the team that advances out of this quad.  That should be a great dual.

GREATER ATLANTA CHRISTIAN ADVANCES

@ Gilmer Co
5-1 Gilmer Co vs 8-4 Monroe Area
6-3 Ringgold vs 7-2 Cherokee Bluff
Predicted Winner: Gilmer Co

GILMER ADVANCES

@ Hart Co
8-1 Hart Co vs 5-4 Murray Co
7-3 Lumpkin Co vs 6-2 Coahulla Creek
Predicted Winner: Coahulla Creek
* This Area is a toss up for me, as I wouldn't be surprised to see Hart or Lumpkin advance.

HART CO ADVANCES

@ Pike Co
2-1 Pike Co vs 3-4 Burke Co
1-3 Appling Co vs 4-2 Adairsville
Predicted Winner: Pike Co

ADAIRSVILLE ADVANCES

@ North Hall
7-1 North Hall vs 6-4 LaFayette
8-3 Oconee Co vs 5-2 North Murray
Predicted Winner: North Hall

NORT HALL ADVANCES

@ Pierce Co
1-1 Pierce Co vs 4-4 Westminster
2-3 Upson Lee vs 3-2 Morgan Co
Predicted Winner: Morgan Co
* To me this is one of the most even quads in the classification, and it wouldn't be that big of a shock to see any of these teams come out on top.

MORGAN CO ADVANCES

@ Rockmart
4-1 Rockmart vs 1-4 NONE
3-3 Hephzibah vs 2-2 Mary Persons
Predicted Winner: Rockmart

ROCKMART ADVANCES

@ Sonoraville
6-1 Sonoraville vs 7-4 West Hall
5-3 Dawson Co vs 8-2 Stephens Co
Predicted Winner: Sonoraville

SONORAVILLE ADVANCES

Class 4A

@ Benedictine
3-1 Benedictine vs 2-4 Spencer
4-3 Baldwin vs 1-2 Bainbridge
Predicted Winner: Bainbridge

SPENCER ADVANCES

@ Hampton
5-1 Hampton vs 8-4 East Hall
6-3 Arabia Mountain vs 7-2 Central, Carroll
Predicted Winner: Central, Carroll

CENTRAL, CARROLL ADVANCES

@ Jefferson
8-1 Jefferson vs 5-4 Fayette Co
7-3 Pickens Co vs 6-2 Miller Grove
Predicted Winner: Jefferson

JEFFERSON ADVANCES

@ Columbus
2-1 Columbus vs 3-4 NONE
1-3 Cairo vs 4-2 West Laurens
Predicted Winner: West Laurens
* Really excited to see the matchup between Columbus and West Laurens, Columbus is young and hungry.

WEST LAURENS ADVANCES

@  Northwest Whitfield
7-1 Northwest Whitfield vs 6-4 NONE
8-3 North Oconee vs 5-2 Luella
Predicted Winner: North Oconee
* The match between NWW and N. Oconee will be the best dual in this classification this weekend.

NORTH OCONEE ADVANCES

@ Thomas Co Central
1-1 Thomas Co Central vs 4-4 Spalding
2-3 Lagrange vs 3-2 NONE
Predicted Winner: Thomas Co Central

THOMAS CO CENTRAL ADVANCES

@ Perry
4-1 Perry vs 1-4 Dougherty
3-3 NONE vs 2-2 Troup Co
Predicted Winner: Perry

PERRY ADVANCES

@ Marist
6-1 Marist vs 7-4 Heritage, Catoosa
5-3 Riverdale vs 8-2 Flowery Branch
Predicted Winner: Flowery Branch

FLOWERY BRANCH ADVANCES

Class 5A

@ Woodward Academy
3-1 Woodward Academy vs 2-4 Northside, Columbus
4-3 Jones Co vs 1-2 Wayne Co
Predicted Winner: Woodward Academy

WOODWARD ACADEMY ADVANCES

@ Southwest Dekalb
5-1 Southwest Dekalb vs 8-4 Eastside
6-3 North Springs vs 7-2 Cass
Predicted Winner: Cass

CASS ADVANCES

@ Jackson Co
8-1 Jackson Co vs 5-4 NONE
7-3 Calhoun vs 6-2 Jackson, Atlanta
Predicted Winner: Jackson Co

JACKSON CO ADVANCES

@ Harris Co
2-1 Harris Co vs 3-4 Banneker
1-3 Coffee vs 4-2 Union Grove
Predicted Winner: Harris Co
* Harris Co vs Union Grove will give us a lot of great matchups throughout the dual.

HARRIS CO ADVANCES

@ Woodland, Cartersville
7-1 Woodland, Cartersville vs 6-4 NONE
8-3 Greenbrier vs 5-2 St. Pius
Predicted Winner: Woodland, Cartersville

WOODLAND, CARTERSVILLE ADVANCES

@ Ware Co
1-1 Ware Co vs 4-4 Locust Grove
2-3 Whitewater vs 3-2 Forest Park
Predicted Winner: Ware Co

WARE CO ADVANCES

@ Ola
4-1 Ola vs 1-4 Veterans
3-3 Mundy's Mill vs 2-2 Northgate
Predicted Winner: Ola

OLA ADVANCES

@ Villa Rica
6-1 Villa Rica vs 7-4 Cartersville
5-3 Stone Mountain vs 8-2 Walnut Grove
Predicted Winner: Walnut Grove

WALNUT GROVE ADVANCES

Class 6A

@ Lakeside, Evans
3-1 Lakeside, Evans vs 2-4 Effingham Co
4-3 Morrow vs 1-2 Valdosta
Predicted Winner: Valdosta

VALDOSTA ADVANCES

@ Alexander
5-1 Alexander vs 8-4 Dacula
6-3 Kell vs 7-2 Cambridge
Predicted Winner: Alexander
* That Alexander v Cambridge dual will be fire!!!

ALEXANDER ADVANCES

@ Buford
8-1 Buford vs 5-4 Carrollton
7-3 Sequoyah vs 6-2 Lassiter
Predicted Winner: Buford
* This is an absolutely brutal quad, may end up being the toughest one in the state over the weekend, regardless of classification.  

BUFORD ADVANCES

@ Brunswick
2-1 Brunswick vs 3-4 Rockdale Co
1-3 Houston Co vs 4-2 Lovejoy
Predicted Winner: Brunswick

BRUNSWICK ADVANCES

@ Creekview
7-1 Creekview vs 6-4 Allatoona
8-3 Lanier vs 5-2 South Paulding
Predicted Winner: Creekview

CREEKVIEW ADVANCES

@ Lee Co
1-1 Lee Co vs 4-4 NONE
2-3 South Effingham vs 3-2 Grovetown
Predicted Winner: Lee Co

LEE CO

@ North Atlanta
4-1 North Atlanta vs 1-4 Northside, Columbus
3-3 Heritage, Conyers vs 2-2 Richmond Hill
Predicted Winner: Richmond Hill

RICHMOND HILL ADVANCES

@ Pope
6-1 Pope vs 7-4 River Ridge
5-3 Dalton vs 8-2 Habersham Central
Predicted Winner: Pope

DALTON ADVANCES

Class 7A

@ North Paulding
3-1 North Paulding vs 2-4 NONE
4-3 Grayson vs 1-2 Colquitt Co
Predicted Winner: Colquitt Co

COLQUITT CO ADVANCES

@ Cherokee Co
5-1 Cherokee Co vs 8-4 Peachtree Ridge
6-3 North Forsyth vs 7-2 Dunwoody
Predicted Winner: North Forsyth

NORTH FORSYTH ADVANCES

@ Mountain View
8-1 Mountain View vs 5-4 Milton
7-3 Discovery vs 6-2 Lambert
Predicted Winner: Lambert
Mountain View's huge upset over Mill Creek, puts them in a much better position, but they will still see a very tough Lambert team.

MOUNTAIN VIEW ADVANCES

@ Newnan
2-1 Newnan vs 3-4 Marietta
1-3 Tift Co vs 4-2 South Gwinnett
Predicted Winner: Tift Co

TIFT CO ADVANCES

@ Archer
7-1 Archer  vs 6-4 Gainesville
8-3 North Gwinnett vs 5-2 Etowah
Predicted Winner: Archer
* I could see anyone of these 4 teams getting hot and coming through this Quad.  I expect to see 4 very close duals at the Archer quad over the weekend.

ARCHER ADVANCES

@ Camden Co
1-1 Camden Co vs 4-4 NONE
2-3 McEachern vs 3-2 Harrison
Predicted Winner: Camden Co

CAMDEN CO ADVANCES

@ Brookwood
4-1 Brookwood vs 1-4 Lowndes Co
3-3 Walton vs 2-2 East Coweta
Predicted Winner: Lowndes Co

LOWNDES CO ADVANCES

@ West Forsyth
6-1 West Forsyth vs 7-4 Berkmar
5-3 Woodstock vs 8-2 Mill Creek
Predicted Winner: West Forsyth 
* The West vs Mill Creek dual could be quite the barn burner, but West is loaded from top to bottom.  Mill Creek has enough very talented wrestlers throughout their lineup, to give West a scare.

WEST FORSYTH ADVANCES

  • Junior Duals

  • By Georgia Grappler 06/19/2021, 12:00pm AKDT
  • See how Team Georgia did at the Junior Duals- picture by Donovan Panone
  • Read More
|