skip navigation

Early Look at 2023- Class 3A

By Georgia Grappler, 06/07/22, 5:15AM AKDT

Share

Lots of Changes are Coming to GHSA Wrestling in 2022-2023

Overview

Some might call these rankings, I like to say this is a list of returning wrestlers that had post season success and where they stand heading into the new season.  Next year will see 2 significant changes to wrestling, first we have all knew classifications, so each of the 7 classes will see new teams pitted against each other.  Secondly, we will have new weight classes for next year, so these returning wrestlers that are caught in between weights may have some tough decisions to make.  

Please remember that this is just a list of returning wrestlers that advanced in the postseason last year.  Most of these guys will be at different weights than what they are listed at, this is just a starting point.

Class 3A

106

1 Juan Rafael (Gilmer) 12
2 Adonnis Sanchez (Coahulla Creek) 11
3 Mason Person (Columbus) 10
4 Davin Lightsey (White Co) 10
5 Cooper Greyson (Bremen) 10
6 Paul Bessette (Morgan Co) 10
7 Hunter Barber (Ridgeland) 11
8 Jacob Matthews (Lumpkin Co) 10
9 Aidan Stanley (Pike Co) 11
10 Ashton Jones (Hart Co) 12
11 Eli Hudson (Lafayette) 10
12 Demontae Johnson (Monroe Area) 12

 

113

1 Tyler Nguyen (Columbus) 11
2 Carson Farist (Gilmer) 11
3 Gavin Mastrangelo (Bremen) 12
4 Harrison Krause (Hart Co) 10
5 Phillip Jax (Pickens) 10
6 Jacob Hamilton (Lafayette) 11
7 Pierce Pennington (Ringgold) 10
8 Landon Brown (Gordon Lee) 10
9 Connor Kirby (Calvary Day) 11
10 Russell Kaczmarek (Upson Lee) 11
11 Isiah Whitlow (White Co) 11
12 Evan Doyal (Ridgeland) 11

 

120

1 Kenly Eavenson (Franklin Co) 12
2 Johnathan McDaniel (Columbus) 12
3 Caden Autry (White Co) 11
4 Broder Conley (Wesleyan) 11
5 Nolan Rohrer (Ringgold) 12
6 Nathan Neilsen (Lumpkin Co) 10
7 Titus Horne (Hart Co) 10
8 Charles Scherer (Morgan Co) 11
9 Luke Johnson (Bremen) 10
10 Scotty Nix (Upson Lee) 12
11 Michael Whitfield (Mary Persons) 12
12 Will Tumlin (Gordon Lee) 12

 

126

1 Dylan Gonzalez (Pickens) 11
2 Kerwin Martinez (Lumpkin Co) 11
3 Bregan Berry (Gilmer) 11
4 Hudson Moss (Ringgold) 11
5 Wyatt Maye (Lakeview, Fort Oglethorpe) 11
6 Haygen Baker (Lafayette) 10
7 Hunter Page (Franklin Co) 10
8 Luke Lowe (Dawson Co) 11
9 Avery Gomez (Upson Lee) 11
10 Jax Guinn (Morgan Co) 10
11 Jacob Pasley (Adairsville) 11
12 Seth Tanksly (Peach Co) 12

 

132

1 AJ Smith (Hart Co) 11
2 Able Turley (Ringgold) 10
3 Omar Hayes (Morgan Co) 11
4 Austin Marshall (Lumpkin Co) 11
5 William Ballenger (Franklin Co) 10
6 Ashton Fox (Lafayette) 11
7 Jackson Douglas (Wesleyan) 10
8 Dylan Ivey (Mary Persons) 12
9 Brock Crutchfield (Gordon Lee) 10
10 Kellan Watts (Gilmer) 12
11 Chance Diles (Harlem) 12
12 Rishi Polepally (Columbus) 11

 

138

1 Howard Bailey (Adairsville) 11
2 Jacob Baughcum (Franklin Co) 10
3 TJ Payne (Lumpkin Co) 12
4 Tristen Busch (Ringgold) 10
5 Luke Woerner (Pike Co) 12
6 Daniel Jaeck (Oconee Co) 12
7 Nate Armas (Bremen) 12
8 Cason Cannon (Pickens) 11
9 Jake Edwards (Peach Co) 12
10 Chris Izzo (Wesleyan) 12
11 Dylan Rivers (Morgan Co) 12
12 David Stanton (Harlem) 12

 

144

1 Gage Lee (Pike Co) 12
2 Sam Lesh (Columbus) 11
3 Nathan Bowen (Oconnee) 11
4 Jaxon Delgado (Ringgold) 10
5 Wilder Davis (Franklin Co 12
6 Christian Kehely (White Co) 11
7 James Bumgardner (Bremen) 11
8 Jamori Speights (Adairsville) 12
9 Nick Randall (Stephens Co) 12
10 Nick Kapherr (Lakeview, Fort Oglethorpe) 12
11 AJ Scott (Lumpkin Co) 10
12 Frisly Ambrosio (Gilmer) 12

 

150

1 Kody Adams (Upson-Lee) 12
2 Avery Bloodworth (Gordon Lee) 10
3 Nethaniel Lewallen (Stephens Co) 11
4 Orlando Santiago (Harlem) 11
5 Bryson Bartley (Coahulla Creek) 12
6 Joe East (Hepzibah) 12
7 Brayden Raby (Ringgold) 12
8 Jack Flatt (Pickens) 12
9 Ethan Kinsey (Lakeview Fort Oglethorpe) 11
10 Brett Lance (Adairsville) 12
11 Jon Scott (White Co) 10
12 Tripp Davis (Morgan Co) 10

 

157

1 Anthony Manella (Mary Persons) 12
2 Diego Jacinto (Gilmer) 12
3 Zane Fairbanks (Oconee Co) 12
4 Zillion Hammond (Monroe Area) 12
5 Cason Turner (Morgan Co) 12
6 Grady Sanders (Stephens Co) 12
7 Ray Fullenwider (Cross Creek) 11
8 Ethan Blome (Adairsville) 11
9 Kane Lowery (White Co) 12
10 Dylan Hiller (Harlem) 12
11 Ethan Gilbert (Lafayette) 11
12 Gabriel Myers (Columbus) 11

 

165

1 Tyler Secoy (Columbus) 11
2 Caleb Turner (Morgan Co) 11
3 Elizardo Quintero (Jackson) 12
4 Brogan Fannigan (Calvary Day) 10
5 Michael Branam (Gordon Lee) 11
6 Tommy Faulk (Adairsville) 12
7 Jack Barron (Pike Co) 11
8 Alex Stewart (Dawson Co) 11
9 Tyler Pursley (Franklin Co) 10
10 Chase Bisel (Harlem) 11
11 Grant Jones (Lumpkin Co) 12
12 Eli Tipton (Ringgold) 10

 

175

1 Trent DeBow (Wesleyan) 12
2 Jakilen King (Pike Co) 12
3 Jaimon Long (Adairsville) 11
4 Jacob Vineyard (Columbus) 12
5 Jacob Brown (Lafayette) 12
6 Hunter Brown (Gilmer) 12
7 Timy Duke (Gordon Lee) 12
8 Jeb Robinson (White Co) 12
9 Jason Majors (Hepzibah) 11
10 Eli Brown (Peach Co) 12
11 Christopher Morgan (Morgan Co) 11
12 Will Soles (Lumpkin Co) 11

 

190

1 Nathanial Walker (Stephens Co) 12
2 Caleb Beverly (West Hall) 11
3 Eion Keener (Coahulla Creek) 11
4 Jamarion Troutman (Crisp Co) 12
5 Brady Simms (Franklin Co) 11
6 Ameer Phillips (Beach) 11
7 Brent Raby (Ringgold) 11
8 Dezavion Scandrett (Mary Persons) 11
9 Jett Rapp (Columbus) 12
10 Ely Stevens (Gordon Lee) 10
11 Ky-Mani Israel (Salem) 12
12 Rylee Long (Morgan Co) 12

 

215

1 Kaleb Nicholson (Pickens) 12
2 Seth Hogan (Monroe Area) 12
3 Quantterri Hyman (Hart Co) 12
4 Levi Lowery (Ringgold) 11
5 David Beverley (West Hall) 12
6 Jonah Davenport (Gordon Lee) 10
7 Ty'Shawn Bell (Richmond Academy) 11
8 Garrett Short (Oconee Co) 12
9 Trenton O'Kelly (White Co) 12
10 Brodie Jones (Lumpkin Co) 12
11 Zamorian Butler (Crisp Co) 11
12 Rylan Hughes (Lakeview, Fort Oglethorpe) 10

 

285

1 Tyranny McGowan (Columbus) 11
2 JD Trowell (White Co) 12
3 Chipper Creager (Clavary Day) 11
4 Terrence Herrin (Hepzibah) 12
5 Stantavious Smith (Dougherty) 12
6 Gabe Lowe (Gordon Lee) 12
7 Cooper Horton (Mary Persons) 10
8 Solomon Dupree (Stephens Co) 11
9 Noah Johnson (Lafayette) 11
10 Hayden Roy (Lumpkin Co) 10
11 Max Marshall (Pickens) 11
12 Draven Green (Coahulla Creek) 11
|